Akademisyen Çatlı, Türklerin ilk kadın hükümdarı ‘Tomris Han’ı yazdı

akademisyen çatlı, türklerin ilk kadın hükümdarı ‘tomris han’ı yazdı

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖĞRETİM ÜYESİ OLAN SOSYOLOJİ VE ANTROPOLOJİ BİLİMLERİ UZMANI DOÇ. DR. GÖKÇEN ÇATLI ÜÇÜNCÜ KİTABI ‘TOMRİS HAN ASİL KAN’I ÇIKARDI. ‘BABAM ÇATLI’ VE ‘ÇATLI REİS ‘İSİMLİ KİTAPLARIN YANI SIRA BİRÇOK AKADEMİK MAKALE VE BİLİMSEL YAYININ DA YAZARI OLAN GÖKÇEN ÇATLI YENİ KİTABI İLE İLGİLİ, “KENDİ RUHUMDAN DA BİRÇOK ŞEY KATTIM” DEDİ.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Sosyoloji ve Antropoloji bilimleri uzmanı Doç. Dr. Gökçen Çatlı üçüncü kitabı ‘Tomris Han Asil Kan’ı çıkardı. ‘Babam Çatlı’ ve ‘Çatlı Reis ‘isimli kitapların yanı sıra birçok akademik makale ve bilimsel yayının da yazarı olan Gökçen Çatlı yeni kitabı ile ilgili, “Kendi ruhumdan da birçok şey kattım” dedi.

1996 yılında ’Susurluk kazası’nda hayatını kaybeden Abdullah Çatlı’nın iki kızından biri Akademisyen Doç. Dr. Gökçen Çatlı, hayatını eğitim ve araştırmaya adadığını belirtti. Babasının birçok kurgunun içinde başrol oynamasının ardından onu anlatan kitapları kaleme alman Çatlı, şimdi de ilk kadın hükümdarlardan olan Tomris Han’ın hayatını yazdığı ‘Tomris Han Asıl Kan’ kitabını çıkardı.

Türk kadınını ve Türk kültürünü bu kitapta anlattığını belirten Doç. Dr. Gökcen Çatlı, “Babam ile yaşadığımız hayattan pratikte bizzat deneyimleyerek öğrendiklerim ile akademik hayatımdaki teorik bilgiler farklı gibi görünse de hepsi benim bir parçam ve beni ben yapan unsurlardır. Ben hem Babam Çatlı, hem Çatlı Reis, hem de Tomris Han Asil Kan’ı, tüm bu yaşanmışlıklarla kaleme aldım. Ve Tomris Han kitabımı yazarken onun tüm hayatına odaklandım. Cesareti, kadın oluşu, anneliği, cengaverliği, vatan aşkı, töre inancı, kuta sahip olması, asil kandan gelmesi. Ve kadim Türk kültürünü, Tomris Han’ın hayatı üzerinden anlattım” dedi.

“Babam öldüğünde 19 yaşında genç bir kızdım ama mücadelem yaşımdan büyüktü”

26 yıl önce 19 yaşında iken Babası Addullah Çatlı’nın ölümünün ardından verdiği mücadeleyi de anlatan Doç. Dr. Gökçen Çatlı, “Toplumumuzda erkek evlatlara ezber gereği daha çok görev düşüyor ve ailevi ile toplumsal beklentiler, erkekler üzerinden işlevsellik kazanıyor. Kız evlatlara ise yine bir ezber gereği fazla misyon yüklenmiyor. Benim yetiştirilme biçimimde babam ve annem, bu ezberleri bozdular. Zorlu şartlar gereği mücadeleyi hep birlikte verdik. Bu da beni sorumluluklarımı üstlenen bir donanıma sahip olmamı sağladı diye düşünüyorum. O yüzden ben babamdan öğrendiklerime, eğitim ile katkı sağlayarak olayların gölgesinde kalmayarak ilerlemeye gayret ettim. Küreselleşen dünyada birçoğumuzun birçok statüsü var ve hepsini bir dengede tutmak zor olabilir. Ama kişi kendini merkeze alıp, diğer tüm hayat tecrübelerini ’bütünü oluşturan parçalar’ olarak görürse, dengeli bir kişilik sağlar diye inanıyorum. Babamın kızı, Abdullah Yiğit’in annesi, akademisyen, yazar gibi statülerin merkezinde Gökçen Çatlı var diyelim. Ben milliyetçi muhafazakar bir camiada yetiştim. Ezber bilgiyle bu tür yapılanmaların sorgulamaya kapalı olduğu düşünülür. Bilakis! Babam hayatta iken de onunla sürekli bireysel ve toplumsal konular, kadının toplumdaki yeri ile ilgili sohbetler eder, görüşlerini alırdım. Babamın entelektüel bilgisi kelimelerle ifade edilemeyecek kadar donanımlıydı. Kardeşim Selcen ile benim de donanımlı yetişmemiz ve iyi eğitim almamız için üzerimize düştüğünü söyleyebilirim. Babamın vefatında ben 19 yaşında bir genç kızdım, onun ölümü ile ilgili tek taraflı karalama kampanyalarına karşı tek başıma savaştım. O zamanlar sosyal medya yoktu ya da televizyon kanalları bu kadar geniş değildi ama ben yine de sesimi duyurmak için cesaretle hareket ettim” şeklinde konuştu.

akademisyen çatlı, türklerin ilk kadın hükümdarı ‘tomris han’ı yazdı

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖĞRETİM ÜYESİ OLAN SOSYOLOJİ VE ANTROPOLOJİ BİLİMLERİ UZMANI DOÇ. DR. GÖKÇEN ÇATLI ÜÇÜNCÜ KİTABI ‘TOMRİS HAN ASİL KAN’I ÇIKARDI. ‘BABAM ÇATLI’ VE ‘ÇATLI REİS ‘İSİMLİ KİTAPLARIN YANI SIRA BİRÇOK AKADEMİK MAKALE VE BİLİMSEL YAYININ DA YAZARI OLAN GÖKÇEN ÇATLI YENİ KİTABI İLE İLGİLİ, “KENDİ RUHUMDAN DA BİRÇOK ŞEY KATTIM” DEDİ.

News Related

OTHER NEWS

Hadise'den heyecanlandıran paylaşım

Hadise 14 Nisan’da çıkaracağı Feryat şarkısının kapak fotoğrafını ve şarkısının sözlerini paylaştı. Hadise 14 Nisan’da çıkaracağı Feryat şarkısının kapak fotoğrafını ve şarkısının sözlerini paylaştı. Hadise, sevenlerine yeni single müjdesi verdi. ... Read more »

Oy pusulaları ne zaman basılacak? Cumhurbaşkanlığı seçimi oy pusulası basım tarihi

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için seçim takvimi geçtiğimiz günlerde YSK tarafından paylaşılmıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yeterliliğe ulaşan toplamda 4 aday oldu. Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhur İttifakı adayı ... Read more »

Meteorolojiden Doğu Akdeniz için fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Akdeniz’in doğusu için fırtına uyarısında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Akdeniz’in doğusu için fırtına uyarısında bulundu. Meteoroloji, Akdeniz’in doğusu için fırtına uyarısında bulundu. Genel Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, ... Read more »

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin hakemi belli oldu

Spor Toto Süper Lig’in 27. haftasında oynanacak olan Fenerbahçe – Beşiktaş derbisinde Halil Umut Meler düdük çalacak. Spor Toto Süper Lig’in 27. haftasında oynanacak olan Fenerbahçe – Beşiktaş derbisinde Halil ... Read more »

İran'ın ABD'ye karşı Uluslararası Adalet Divanında açtığı davada karar açıklandı

ICJ’nin kararında, İran’ın, ABD’ye karşı açtığı “Bazı İran Varlıkları” davasında, İran Merkez Bankasına ait dondurulmuş yaklaşık 2 milyar dolarlık varlığın serbest bırakılması talebi reddedildi. İran’ın ABD’ye karşı Uluslararası Adalet Divanında ... Read more »

Kuzeyboru 0-3 Eczacıbaşı Dynavit

Kuzeyboru 0-3 Eczacıbaşı Dynavit Misli.com Sultanlar Ligi 22’nci hafta mücadelesinde Kuzeyboru, sahasında Eczacıbaşı Dynavit’a 3-0 mağlup oldu. Kuzeyboru, Misli.com Sultanlar Ligi 22’nci hafta mücadelesinde Eczacıbaşı Dynavit’a 3-0 yenildi. SALON: Aksaray HAKEMLER: Burhan ... Read more »

Ersin Tatar: "Yan yana yaşayan iki ayrı egemen eşit devletin işbirliği anlaşması olabileceğini anlatmaya çalıştık"

Ersin Tatar: “Yan yana yaşayan iki ayrı egemen eşit devletin işbirliği anlaşması olabileceğini anlatmaya çalıştık” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin Londra Temsilciliği’nde düzenlenen kitap tanıtım etkinliğinde ... Read more »

Hindistan'da şoke eden olay! Mecliste bütçe görüşmelerinde yakalandı!

Hindistan’da bir meclis üyesi, Tripura Eyalet Meclisi’nde bütçe görüşmeleri sırasında cep telefonundan uygunsuz görüntüler izlerken yakalandı. Hindistan’da bir meclis üyesi, Tripura Eyalet Meclisi’nde bütçe görüşmeleri sırasında cep telefonundan uygunsuz görüntüler ... Read more »

Son dakika... Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Türkiye'ye geliyor

Son dakika… Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Türkiye’ye geliyor Rusya Dışişleri Bakanı 6-7 Nisan tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret edecek. Ziyaret kapsamında ticari ve enerji konuları da dahil olmak üzere ikili görüşmeler yapılacak. ... Read more »

Ankara istikametine ulaşım tek şeritten verilmeye başlandı

TEM OTOYOLU BOLU GEÇİŞİNDE 58 ARACIN KARIŞTIĞI 2’Sİ AĞIR 10 KİŞİ YARALANDIĞI ZİNCİRLEME KAZANIN ARDINDAN HAFİF HASAR ALAN ARAÇLAR ÇEKİCİ YARDIMIYLA YOLDAN KALDIRILDI. TIR, KAMYON VE OTOBÜS GİBİ BÜYÜK ARAÇLARIN ... Read more »

Bitlis’te bilek güreşi bölge yarışmaları yapıldı

TÜRKİYE VÜCUT GELİŞTİRME, FİTNESS VE BİLEK GÜREŞİ FEDERASYONU, SPOR HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE OKUL SPORLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN BİTLİS’TE BİLEK GÜREŞİ BÖLGE MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ. Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek ... Read more »

AB nüfusu 2100de azalıp yaşlanacak

AB nüfusu 2100de azalıp yaşlanacak AB nüfusu 2100de azalıp yaşlanacak Avrupa Birliğini (AB) oluşturan ülkelerin toplam nüfusunun 2100 yılına gelindiğinde yüzde 6 düşerek 27,3 milyon azalacağı, yaşlı nüfusun artacağı belirtildi. ... Read more »

Samsun’da zincirleme trafik kazası: Çok sayıda yaralı

Samsun’da zincirleme trafik kazası: Çok sayıda yaralı Samsun’un Kavak ilçesinde meydana gelen zincirleme trafik kazasında çok sayıda kişi yaralandı. Kaza, Kavak ilçesi Samsun-Ankara yolu Hacıllı mevkisinde akşam saatlerinde meydana geldi. ... Read more »

Beşiktaş'ta Emre Kocadağ'dan açıklama: 'TFF'nin kararını kabul etmiyoruz'

Beşiktaş’ta Emre Kocadağ’dan açıklama: ‘TFF’nin kararını kabul etmiyoruz’ Beşiktaş Asbaşkanı Emre Kocadağ, ligden çekilen Hatayspor ve Gaziantep FK’nın kalan maçları için takımlara 3’er puan verilmesi kararı hakkında açıklamalarda bulundu. Beşiktaş ... Read more »

Son dakika: Yüz Yıllık Mucize oyuncularının isimleri! Yüz Yıllık Mucize dizisi oyuncuları ve karakterleri açıklandı! İşte Yüz Yıllık Mucize oyuncu kadrosu

Yüz Yıllık Mucize oyuncularının isimleri merak ediliyor. Yüz Yıllık Mucize dizisi 1. sezon oyuncuları haberimizde yer alıyor. Konusunda Kuvay-ı Milliye’ye de yer verilen dizisinin karakterleri belli oldu. STAR TV’nin yeni ... Read more »

Rektör Özölçer, TTO’nun toplantısına katıldı

ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÖZÖLÇER, YENİ TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ AR-GE PROJE FAALİYETLERİ VE TIP FAKÜLTESİ PROJE KAPASİTESİNİN ARTTIRILMASINA İLİŞKİN TOPLANTIYA KATILDI. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ... Read more »

Samsunda 13 aracın karıştığı kazada 8 kişi yaralandı

Samsunda 13 aracın karıştığı kazada 8 kişi yaralandı Samsunda 13 aracın karıştığı kazada 8 kişi yaralandı Samsun-Ankara kara yolu Kavak mevkisinde kar yağışı nedeniyle kayganlaşan yolda aralarında yolcu otobüsü, TIR ... Read more »

Sınıfta teknolojinin 7 faydası

  Teknolojinin hızla gelişmesi okullarda da hem öğrenimi kolaylaştırması hem de iş hayatına hazırlaması açısından kritik öneme sahip. En son teknolojiyi kullanmak, öğrencileri çeşitli şekillerde geleceğe hazırlamaya yardımcı olur. Covid-19 ... Read more »

Mansory modifiyeli Mercedes-AMG SL63'e merhaba deyin!

Mercedes-AMG SL63 (Mansory) Agresif? Evet, agresif. Modifiyelerine aşina olduğumuz Mansory, bu kez karşımıza Mercedes-AMG SL63 ile çıkıyor. Mansory’nin AMG SL’e yaptığı çalışmaya ilk bakışımızı attığımızda, şirketin 2+2 GT’ye kapsamlı bir makyaj ... Read more »

SON DAKİKA: İstanbul'daki pankart Yunanistan'da ses getirdi! Akşener, İmamoğlu ve Yavaş...

SON DAKİKA: İstanbul’daki pankart Yunanistan’da ses getirdi! Akşener, İmamoğlu ve Yavaş… Türkiye ve Yunanistan’ın önümüzdeki aylarda birkaç hafta arayla sandığa gitmesi bekleniyor. Henüz seçim tarihinin netleşmediği Yunanistan’da, medyanın gündeminde Türkiye ... Read more »

Kütahya’da ramazan pidesinin fiyatları belli oldu

KÜTAHYA’DA RAMAZAN PİDESİNİN FİYATLARI BELLİ OLDU Kütahya’da ramazan pidesinin fiyatları belli oldu. Kütahya Fırıncılar ve Büfeciler Odası Başkanı Murat Duran, kentte 400 gram sade pide 12,5 liradan 400 gram yumurtalı ... Read more »

Son dakika... Ramazan pidesi fiyatı 10 lira oldu

Son dakika… Ramazan pidesi fiyatı 10 lira oldu Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ramazan pidesinin fiyatını açıkladı. Türkiye genelinde 300 gramlık pide 10 liradan satılacak. Türkiye Fırıncılar Federasyonu ... Read more »

3 SORUDA - İran ve Suudi Arabistan anlaşması Suudi Arabistan için ne anlama geliyor?

ABD’yi kendi güvenliğini sağlama konusunda ikna edemeyen ve yerel kaynaklarla güvenliğini sağlamakta başarısız olan Riyad, yüzünü Pekin’e dönmek zorunda kaldı. 3 SORUDA – İran ve Suudi Arabistan anlaşması Suudi Arabistan ... Read more »

Rönesans Rezidans'ın enkazından çıkmayan 3 çocuğu ile eşinin gıyabi cenaze namazını kıldı

Rönesans Rezidans’ın enkazından çıkmayan 3 çocuğu ile eşinin gıyabi cenaze namazını kıldı Hatay’ın Antakya ilçesinde, depremde yıkılan Rönesans Rezidans’ın enkazı kaldırılmasına rağmen Suriye uyruklu Zeynep Sanna (34) ile çocukları Janna ... Read more »

14 Mayıs'ta yapılacak seçimde hangi ilkler yaşanacak?

14 Mayıs’ta yapılacak seçimde hangi ilkler yaşanacak? Aralarında Afganistan ve Libya’nın da bulunduğu 15 yeni ülkede ilk kez sandık kurulacak 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem ... Read more »

Afyonkarahisar yeni haftaya sıcak havayla başladı

Afyonkarahisar yeni haftaya sıcak havayla başladı Yapılan son meteorolojik tahminlere göre Afyonkarahisar’da bu hafta hava sıcaklıkları 15 dereceye kadar çıkacak. Meteorolojik verilere göre, sıcak bir havayla yeni haftaya başlayan Afyonkarahisar’da ... Read more »

Xiaomi 13 Ultra’nın şarj hızı 90 W olacak

Bildiğiniz gibi Xiaomi 13 Ultra’nın çok yakında kullanıcılarla buluşması bekleniyor. Son dönemde sık sık gündemimize taşınan telefon, bu hafta başında yeni bir sızıntıya konu olmuş. Bildiğiniz gibi Xiaomi 13 Ultra’nın ... Read more »

Her sofrada mutlaka olmalı: Düzenli tüketildiğinde kanser riskini sıfıra indiriyor

Her sofrada mutlaka olmalı: Düzenli tüketildiğinde kanser riskini sıfıra indiriyor Çağımızda yoğun olarak karşılaşılan ve en fazla ölüme neden olan hastalıklardan biri olan kanserle savaşabilmek mümkün. Bazı sebzeler kansere yakalanma ... Read more »

Recep İvedik 8 için tarih verdi

Recep İvedik 8 için tarih verdi Recep İvedik 8 için tarih verdi Başrolünü Şahan Gökbakarın oynadığı Recep İvedik film serisinin sevilen karakteri Nurullah Çelebi, Uşakta depremzede çocuklar için “Gülümseten Yüzler” ... Read more »

Beverly Hills’te yardım etkinliği

Modacı Gülafer Ataş, Beverly Hills’te depremzedeler yararına bir etkinlik düzenledi. Ataş, elde edilen gelirin bir bölümünün afetzede çocuklar için UNICEF Türkiye’ye bağışlanacağını söyledi. Son 4 yıldır Oscar Ödül Töreni ve ... Read more »
Kênh kiến thức kỹ năng, phát triển bản thân, hướng nghiệp, blog nhân sự