Pakt migracyjny. Jest decyzja Parlamentu Europejskiego

Pakt migracyjny został przyjęty przez Parlament Europejski. Za przyjęciem było 322 europosłów, z kolei 266 przeciw, a wstrzymało się 31. Premier Donald Tusk tuż po decyzji eurodeputowanych zapowiedział, że Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji. Kilkanaście minut wcześniej posiedzenie PE zostało zakłócone przez okrzyki protestujących, a w stronę eurodeputowanych poleciały papierowe samoloty.

Łącznie w środę izba głosowała nad dziesięcioma tekstami legislacyjnymi wchodzącymi w skład paktu. Wszystkie zostały przyjęte. Głosowanie próbowali zakłócić obecni na sali obrad w Brukseli aktywiści sprzeciwiający się paktowi.

Tuż przed głosowaniem, przeciw przyjęciu paktu migracyjnego w obecnym kształcie wypowiadał się premier Donald Tusk.

– W tej kwestii pozostaję nieugięty i chcę powiedzieć, że moje rozmowy i tłumaczenia przynoszą skutek, na pewno stolice w Europie rozumieją naszą argumentację – argumentował szef polskiego rządu w rozmowie z dziennikarzami.

Po głosowaniu Donald Tusk zapewniał, że Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji. – Pakt migracyjny zyskał większość pomimo głosów polskich europarlamentarzystów. Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji – podkreślał premier.

Przekonywał, że “zobaczymy jaka będzie ostateczna wersja paktu”. – Ja mam pewne zdolności budowania sojuszy – wskazywał Tusk. Dodał, że ewentualny mechanizm płacenia za nieprzyjęcie migrantów “Polski nie będzie dotyczył”.

Donald Tusk zwrócił uwagę na determinację zwolenników paktu ze względu na zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. – Tak czy inaczej wrócimy do tego tematu – przyznał.

Pakt migracyjny przyjęty przez Parlament Euroepjski

Reforma została zaproponowana przez KE w 2016 r., ale ze względu na postulowaną przymusową relokację była blokowana przez część krajów członkowskich. PE głosował nad nową wersją uzgodnioną wstępnie z Radą Unii w grudniu 2023 r., a zaprezentowaną przez KE w 2021 r. Zakłada ona dwa mechanizmy wspierania krajów będących pod presją migracyjną. Uruchomienie mechanizmu tzw. dobrowolnej solidarności – zapisane w rozporządzeniu ws. zarządzania migracją i azylem – będzie oznaczać rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Kraje członkowskie będą mogły alternatywnie zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych Unii.

Zobacz również:

Przymusowego przyjmowania osób nie zakłada także mechanizm tzw. wzmocnionej solidarności – uruchamiany w sytuacjach nagłych, w których liczba osób przekraczających granice Unii jest tak duża, że zagraża wydolności systemu. Także tu kraje mają zachować możliwość wyboru ścieżki pomocy. Rozporządzenie ws. reagowania na sytuacje kryzysowe zostało przyjęte głosami 322 posłów, 266 było przeciw, wstrzymało się – 31.

Pakt migracyjny będzie jeszcze musiała zaakceptować Rada Unii, w której reprezentowane są kraje członkowskie. Polski rząd zapowiedział głosowanie przeciwko, bo jak argumentuje MSWiA, prace nad przepisami zakończyły się tydzień po zaprzysiężeniu obecnego rządu, a rezultat tych prac, prowadzonych przez poprzednią ekipę, jest “dalece niewystarczający”.

Unijna komisarz była “za”. “Wytrąciliśmy argumenty skrajnej prawicy”

W środę rano unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson wyraziła opinię, że Parlament Europejski powinien opowiedzieć się za przyjęciem paktu o azylu i migracji. – Tym porozumieniem wytrąciliśmy argumenty skrajnej prawicy – zaznaczyła.

Przegłosowanie paktu będzie “wielkim momentem dla Europy, który pokaże, że jesteśmy w stanie podjąć także bardzo zobowiązując kwestie polityczne, jak migracja” – powiedziała Johansson w wywiadzie opublikowanym w środę przez dziennik “Corriere della Sera”. Podkreśliła, że to “kluczowe porozumienie”.

Więcej informacji wkrótce

Występując w roli unijnego magika od “góry pieniędzy”, Donald Tusk dostaje poważny atut w rozgrywkach z opozycją. Ale w tej beczce miodu jest trochę dziegciu. Sukcesy Unii stają się sukcesami Tuska. Ale też jej porażki obciążą nową koalicję.

PAP/INTERIA.PL

Bądź na bieżąco z najnowszymi newsami. Zobacz więcej.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World