65 lat temu zwabiono ją na chleb i wysłano w kosmos. Łajka zginęła w straszliwych męczarniach

65 lat temu zwabiono ją na chleb i wysłano w kosmos. łajka zginęła w straszliwych męczarniach

Łajka – pierwszy pies, który trafił na orbitę

Bezdomne psy wysłać w kosmos

Radzieccy rekruterzy poszukiwali kandydatów na astronautów nie na uniwersytetach i w instytutach, a w najciemniejszych zakamarkach Moskwy. Chcąc wysłać pierwsze żywe stworzenie na orbitę okołoziemską, nie wiedzieć czemu, wybrali psy.

W latach 50. XX wieku Moskwa nie była bezpiecznym miejscem. Miastem rządziła mafia, a po mieście grasowały zgraje bezpańskich psów, które straszyły i gryzły przechodniów. Doszło do tego, że ludzie na zakupy do mięsnego zabierali ze sobą młotki i kije.

Władza, usiłując rozwiązać narastający problem, zaczęła bezdomne wyłapywać psy i wywozić je do specjalnych ośrodków. W pewnym momencie było ich za dużo i “trzeba było coś z nimi zrobić”.

Niechciane czworonogi zaczęto wykorzystywać w eksperymentach do programu kosmicznego. Psy były darmowe i o wiele bardziej dostępne niż szympansy — szybko obliczono, że to się opłaca.

W latach 1951-1969 w ramach programu kosmicznego ziemię opuściło 71 bezdomnych czworonogów, z których 17 zginęło w trakcie lotu — jednym z psów, po których “nikt miał nie płakać”, była Łajka.

W poszukiwaniu Łajki

Radzieccy naukowcy na moskiewskich ulicach poszukiwali określonego typu psów. Kandydaci na psich astronautów powinni być płci żeńskiej (samice łatwiej operować), mieć łatki (lepiej widać je w kamerze) i być średnich rozmiarów (żeby zmieściły się w kapsule).

Tym sposobem spośród setek tysięcy “chętnych” wyłoniono dwie astronautki — Kudrjawkę (później Łajkę) i Albinę. W momencie schwytania Kudrjawka ważyła ok. 6 kg i miała dwa lata. Była średniej wielkości mieszanką husky i szpica.

Albina była nieco mniejsza i przeważało u niej białe umaszczenie. Była łagodniejsza od Łajki i wydawało się, że to ona zostanie liderką wyprawy, ale nic bardziej mylnego — okazało się, że Albina urodziła niedawno szczeniaki i nie może kontynuować misji.

Kiedy władze Rosji na antenie reżimowego radia przedstawiały słuchaczom nietypową kosmonautkę, Kudrjawka zaczęła straszliwie szczekać. W tamtym momencie przechrzczono ją na Łajkę — z rosyjskiego: “szczekaczkę”.

Przygotowania do długiej podróży

Łajka stała się radziecką gwiazdą na długo, zanim poleciała w kosmos. Rosyjskie władze paradowały z nią po krajowych i międzynarodowych mediach. Kazano fotografować ją w maleńkim kosmicznym stroju. “Ten pies poleci w kosmos!” — głosiły krzykliwe nagłówki.

Od początku wszyscy wiedzieli, że Łajka nie wróci z orbity żywa. Kreowano ją zatem na symbol radzieckiego poświęcenia i wzór do naśladowania dla dzieci. Jednak za jej historią krył się dramat, o którym milczano.

Bezpańska sunia cierpliwie znosiła wymyślne eksperymenty, którym ją poddawano – wirowano nią w wirówce, karmiono galaretką, zamykano w ciasnym pomieszczeniu, przeprowadzano na niej szereg operacji.

W ciele Łajki umieszczono urządzenia medyczne do pomiaru pracy serca, częstotliwości oddechów, ciśnienia krwi i ruchu. Do jej narządów wydalniczych podłączono “urządzenia sanitarne” — sięgające jelit długie rury, którymi do specjalnego pojemnika spływał kał.

Inżynierowie ważącego 508 kg statku kosmicznego Sputnik 2 byli przekonali, że na pokładzie zmieści się tylko jedna porcja karmy dla Łajki. Jej weterynarka, karmiąc ją przed startem, złamała radziecki protokół.

Odrobina dobra spotkała ją również ze strony jednego z opiekunów, Władimira Jazdowskiego, który na kilka dni przed startem wziął ją do swojego domu, ponieważ “chciał zrobić dla niej coś dobrego, skoro za moment miała zginąć”.

3 listopada 1957, 7:30 – historyczny moment

Nikita Chruszczow – sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego – nalegał, aby Łajka wyruszyła w kosmos 7 listopada 1957 roku, czyli w 40. rocznicę rewolucji październikowej.

Łajkę umieszczono w kapsule pokładu kosmicznego kilka dni wcześniej — 31 października 1957. Wszystko po to, by przyzwyczaiła się do niesprzyjających warunków. Ostatecznie, ze względów pogodowych, Sputnik 2 opuścił ziemię 3 listopada 1957 roku o 7:30.

Statek kosmiczny został wystrzelony w powietrze z prędkością 7 km/s. Hałas i ogromne przeciążenie przeraziło Łajkę do tego stopnia, że jej puls przyspieszył trzykrotnie, a tempo oddechu czterokrotnie. Naukowcy podejrzewają, że Łajka miała atak paniki.

Jednocześnie Łajka zapisała się w historii jako pierwszy pies, który dotarł żywy na orbitę i jako pierwszy, który okrążył ziemię w 103 minuty. Łajka była też kolejnym psem, który kosmiczną podróż przypłacił życiem.

Miejsce śmierci: niska orbita okołoziemska

Radzieccy inżynierowie spodziewali się, że Łajka umrze bezboleśnie ok. 7 dni po starcie z powodu braku tlenu, ale życie napisało inny scenariusz. Zwierzę zginęło 5 godzin po starcie z powodu silnego stresu i przegrzania.

Podczas lotu i po nim władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich utrzymywały, że Łajka żyła przez kilka dni, a jej śmierć była bezbolesna. Dziennikarze New York Times snuli nawet teorie, jak ściągnąć Łajkę z powrotem na ziemię.

Prawda o śmierci Łajki wyszła na jaw dopiero w 1993 roku, kiedy Oleg Gazenko — trener kosmicznych psów — przyznał, że temperatura zarejestrowana wewnątrz statku kosmicznego przekraczała 90 stopni Celsjusza, a Łajka — dosłownie — gotowała się żywcem.

Jego doniesienia w 2002 roku oficjalnie potwierdził rosyjski naukowiec Dymitr Małaszenkow, który ujawnił, że Łajka zmarła kilka godzin po starcie ze względu na brak systemu chłodzenia. Smutny los Łajki wzbudził emocje na całym świecie.

Protesty po śmierci Łajki

W ZSRR zwierzęta nie miały wielu praw, ale i w tym kraju znaleźli się śmiałkowie, którzy protestowali przeciwko uśmierceniu Łajki. I chociaż protesty w Rosji zostały stłumione, to znalazły kontynuację w innych krajach.

W Stanach Zjednoczonych miłośnicy psów na znak protestu spacerowali ze swoimi psami przed siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W Wielkiej Brytanii powołano organizacje sprzeciwiające się wykorzystaniu zwierząt w eksperymentach.

O historii Łajki rozpisywała się prasa na całym świecie. “Pies wysłany na śmierć” — napisał brytyjski brukowiec Daily Mirror. “Łajka to najbardziej kudłaty, najbardziej samotny i najsmutniejszy pies w historii” — lamentowała amerykańska redakcja Timesa.

Do oskarżeń o znęcanie się nad zwierzętami odniósł się zarówno radziecki rząd, jak i Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). “Rosjanie kochają psy. Łajkę wysłano w kosmos nie ze względu na okrucieństwo, a dla dobra ludzkości” — cytowano w Timesie jednego z urzędników.

“Zwierzęta te wyświadczyły swoim krajom przysługę, której żaden człowiek nie byłby w stanie wykonać. Te zwierzęta oddały swoje życie w imię postępu technologicznego, torując drogę ludzkości do wielu kosmicznych wypraw” — komentowała NASA.

Radziecki symbol poświęcenia

Łajka, nawet zakładając, że nie umarłaby w wyniku przegrzania, nie wróciłaby na ziemię z powodu braku wody, tlenu i jedzenia. Jak na ironię, lot, który dla niej był wyrokiem śmierci, był ostatecznym dowodem na to, że kosmiczne podróże dla ludzi są możliwe.

Łajka stała się “pierwszą radziecką gwiazdą popu” — jej wizerunek pojawiał się na opakowaniach od żyletek, zapałek, pocztówkach, znaczkach, papierosach. Dzieci na bal przebierańców przebierały się za astronautkę Łajkę.

Historia Łajki zdaje się żyć do dzisiaj. W 2005 roku NASA nazwała jeden z kraterów na Marsie imieniem “Laika”. W Stanach Zjednoczonych wydawany jest magazyn o prawach zwierząt o nazwie “Laika Magazine”. Łajką była też bohaterką wielu wierszy i piosenek.

I chociaż od chwili, gdy Łajka zginęła, minęło 65 lat, to Rosjanie nadal wykorzystują zwierzęta w kosmicznych testach, a łącznie – na całym świecie – każdego roku w laboratoriach ginie od 50 do 100 milionów zwierząt.

News Related

OTHER NEWS

Spryskaj tym okna. Do środka nic się nie przeciśnie

Rama okienna Pająki nie należą do ulubionych współlokatorów. Jeżeli nie chcemy napotkać ich na swojej drodze, warto wyposażyć się w naturalne odstraszacze tych stworzeń. Niezawodna okazuje się jedna popularna roślina. ... Read more »

Nauka zdalna 2022 wróci do szkół? Rodzice boją się jednego scenariusza. Pierwsze placówki podjęły trudną decyzję

Kiedy będą zdalne lekcje? (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy będą zdalne lekcje? (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy będą zdalne lekcje? (zdjęcie ilustracyjne) Nauka zdalna 2022 wróci do szkół? Okazuje się, że pomimo zapewnień dotyczących ... Read more »

Tkaniny poliestrowe - co to za materiał i co można z niego stworzyć?

Czym jest poliester? Poliester jest tworzywem syntetycznym, które w całości powstaje w laboratorium i nie ma naturalnego odpowiednika. W przeciwieństwie do włókien sztucznych jest całkowicie wymyślony i wyprodukowany przez człowieka, ... Read more »

Niecodzienny apel Brazylijczyków do reprezentacji Polski. O co im chodzi?

Niebawem w Dosze rozegrany zostanie arcyważny mecz między reprezentacją Polski a zespołem z Argentyny. Wynik tego spotkania może dać odpowiedź na pytanie, czy podopieczni Czesława Michniewicza będą mogli przygotowywać się ... Read more »

Miała być urocza świąteczna sesja z dzieckiem. Święty Mikołaj wyciągnął ręce i... Tego nikt się nie spodziewał

To miała być urocza sesja zdjęciowa To miała być urocza sesja zdjęciowa To miała być urocza sesja zdjęciowa Każde dziecko przynajmniej raz w życiu brało udział w świątecznej sesji zdjęciowej. ... Read more »

Rozesłano alerty RCB. “Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz”

Rozesłano alerty RCB. “Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz” Mieszkańcy powiatu nowotarskiego otrzymali we wtorek SMS-owe alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) o bardzo złej jakości powietrza. “Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz” ... Read more »

"Krwawy Tulipan" przed sądem. Mariusz G. przyznał się do zabójstwa trzech kobiet

“Krwawy Tulipan” przed sądem. Mariusz G. przyznał się do zabójstwa trzech kobiet Przed Sądem Okręgowym w Koszalinie toczy się proces o zabójstwo trzech kobiet. Głównym oskarżonym jest 46-letni Mariusz G. ... Read more »

Tragedia w szpitalu. 36-latek wpadł do szybu i spadł z dużej wysokości

policja tasma policyjna Dramatyczny wypadek na terenie szpitala w Ciechanowie w województwie mazowieckim. Podczas przebudowy pawilonu oddziału zakaźnego 36-letni mężczyzna wpadł do szybu technicznego i upadł na betonową podłogę. Mimo ... Read more »

Smaszcz: W trumnie będę leżeć w ładnej sukience i jeszcze mu grozić palcem

FemiTALK: Aga Kozak rozmawia z Pauliną Smaszcz – Na pytanie mojej mamy “po co ci to?” odpowiadam “żeby pięknie i godnie leżeć w trumnie i żeby moi synowie patrząc na ... Read more »

Mrozu miał poważny wypadek. Przekazał fanom smutne wieści. "Niestety, stało się"

Mrozu. Mrozu jest w trakcie trasy koncertowej pt. “Lecimy za daleko”. Podczas występu w Krakowie 27 listopada doszło do wypadku. Łukasz Mróz spadł ze sceny i poważnie uszkodził sobie nogę. ... Read more »

Schab z jajkiem - przepis Roberta Makłowicza. "Spisywałyśmy z mamą przed telewizorem"

schab Pieczony schab Przepis Roberta Makłowicza na schab z jajkiem. ‘Spisywałyśmy z mamą z telewizora’ Schab pieczony to jedno z najpopularniejszych dań świątecznych. Można przyrządzić go na wiele sposobów, a ... Read more »

Ślub w PiS. Majątek Semeniuk i Patkowskiego - brak oszczędności kontra brak kredytów

Piotr Patkowski, Olga Semeniuk Olga Semeniuk na dworcu w Olsztynie Piotr Patkowski Nie milkną echa niedawnego ślubu polityków PiS – Olgi Semeniuk i Piotra Patkowskiego. “Fakt” postanowił sprawdzić, jakim majątkiem ... Read more »

Lewandowski budzi strach w Argentynie! Tak go nazywają

Na zdjęciu: Robert Lewandowski Czy Robert Lewandowski zamknie “Albicelestes” drogę do fazy pucharowej mistrzostw świata Katar 2022? W Argentynie, przed środowym hitem grupy C, polski snajper budzi podziw i przerażenie. ... Read more »

Sprawdzone sposoby na kupienie dobrej ryby. Musisz to wiedzieć przed świętami. Spojrzenie w oczy powie wiele

świeża ryba Zakup zdrowej i dobrej ryby czasem wymaga od nas specjalnych umiejętności. Czasem jest to dobry wzrok, a nawet i węch. Jak zabezpieczyć się przed zakupem zepsutej ryby? Przedstawiamy ... Read more »

Tradycyjna ryba po grecku. Przepis na pyszną rybę z warzywami na święta i nie tylko. Jak zrobić rybę po grecku?

Tradycyjna ryba po grecku. Przepis na pyszną rybę z warzywami na święta i nie tylko. Jak zrobić rybę po grecku? Ryba po grecku to popularne w Polsce danie, które nie ... Read more »

Oto najpiękniejsze stewardesy! Są mądre, śliczne i seksowne. Z nimi poleciałbyś na koniec świata ZDJĘCIA 29.11.2022

Oto najpiękniejsze stewardesy! Są mądre, śliczne i seksowne. Z nimi poleciałbyś na koniec świata ZDJĘCIA 29.11.2022 Read more »

Spektakl "Telewizja kłamie" rozbawił skierniewicką publiczność do łez

Spektakl “Telewizja kłamie” rozbawił skierniewicką publiczność do łez Na scenie koncertowej Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach wystąpili ponadto: Bartosz Kasprzykowski, Bartosz Opania oraz Paweł Góral. Spektakl odsłania kulisy pracy ... Read more »

Jak po ślubie będą mieszkać Jakub Rzeźniczak i Paulina Nowicka? Mają dwupoziomowe mieszkanie

Jak po ślubie będą mieszkać Jakub Rzeźniczak i Paulina Nowicka? Mają dwupoziomowe mieszkanie Para mieszka w Płocku. Jakub Rzeźniczak i Paulina Nowicka  zaręczyli się w styczniu zeszłego roku podczas wizyty ... Read more »

Połóż na kaloryferze. Różnicę poczujesz momentalnie

Kaloryfer Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy większość czasu wolimy spędzać w ciepłym i przytulnym pomieszczeniu. Wówczas chcemy również zadbać o to, by nastrój w naszym mieszkaniu sprzyjał relaksowi i odpoczynkowi. ... Read more »

Smażone śledzie w zalewie octowej. Możesz zamknąć je w słoiku i zjeść w dowolnej chwili

Śledzie smażone Smażone śledzie w zalewie octowej. Możesz zamknąć je w słoiku i zjeść w dowolnej chwili Smażone śledzie w zalewie octowej. Możesz zamknąć je w słoiku i zjeść w ... Read more »

Tak lider zespołu Wilki dorabia do emerytury. Jego grecki azyl można wynająć!

Tak lider zespołu Wilki dorabia do emerytury. Jego grecki azyl można wynająć! Robert Gawliński dom. Muzyk wynajmuje swój grecki azyl Robert Gawliński to polski muzyk rockowy i wokalista, współtwórca zespołu ... Read more »

Projektantka ujawnia sekrety sukni ślubnej żony Jakuba Rzeźniczaka: "Stworzono ją SPECJALNIE dla Pauliny. Została uszyta z organzy jedwabnej"

Projektantka zdradza sekrety sukni ślubnej żony Jakuba Rzeźniczaka: Wygląda na to, że ceremonia zaślubin Jakuba Rzeźniczaka i Pauliny Nowickiej została zaplanowana co do najmniejszego detalu. Projektantka odpowiedzialna za suknię ślubną ... Read more »

Jachira chce usunąć Jana Pawła II z przestrzeni publicznej. Reaguje Ordo Iuris

Instytut Ordo Iuris przygotował apel do poseł Klaudii Jachiry oraz wniosek do Komisji Etyki. Chodzi o wypowiedź o Janie Pawle II. Posłanka KO Klaudia Jachira 15 października podczas obrad Sejmu ... Read more »

Jakie auta kradną w Polsce? Głównie SUV-y i... dostawczaki! A to nie koniec zaskoczeń

kradzież samochodu Hyundai Tucson skradziony w Niemczech odzyskany w Polsce Kradzież samochodu (zdjęcie ilustracyjne) Kradzież samochodu Tegoroczny ranking kradzieży samochodów w Polsce opracowany przez polska policję może zaskakiwać. Skutecznie burzy ... Read more »

Karpie ze Sławy droższe niż rok temu. Ceny ryb w Gospodarstwie Rybackim Sława

Karpie ze Sławy droższe niż rok temu. Ceny ryb w Gospodarstwie Rybackim Sława Ten, kto kupował już na święta karpie w Gospodarstwie Rybackim w Sławie wie, że są smaczne. Kupują ... Read more »

Masz tę aplikację na swoim telefonie? Lepiej ją odinstaluj

W sklepie Google Play co jakiś czas pojawiają się złośliwe aplikacje Eksperci od bezpieczeństwa znaleźli kolejną, złośliwą aplikację, która była dostępna w sklepie Google Play i atakowała użytkowników urządzeń z ... Read more »

Janusz Waluś dźgnięty nożem w więzieniu. Polski więzień trafił do szpitala

Janusz Waluś dźgnięty nożem w więzieniu. Polski więzień trafił do szpitala Janusz Waluś, zabójca południowoafrykańskiego bohatera walki z apartheidem Chrisa Haniego, został dźgnięty nożem w więzieniu – informuje agencja AFP, ... Read more »

Mężczyzna zaczął strzelać podczas przeszukania. Nie żyje

Ruszy? proces ws. Afery Pods?uchowej Fot. Stanislaw Kowalczuk/East News. Warszawa 20.05.2016. Sad Okregowy Rozprawa w sprawie Afery Podsluchowej n/z: CBSP STANISLAW KOWALCZUK Tragiczny przebieg miała akcja CBŚP w Straszynie niedaleko ... Read more »

Jak zwierzęta korzystają z przejść nad drogami? GDDKiA w Łodzi pokazuje zdjęcia

Jak zwierzęta korzystają z przejść nad drogami? GDDKiA w Łodzi pokazuje zdjęcia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi pokazała jak zwierzęta korzystają z przejść, jakie wybudowano dla ... Read more »

Gwiazda show TTV dotknęła biedy. Opowiada o nocowaniu w toalecie

Agnieszka Blogerka Agnieszka Lal, znana w internecie jako Aggie, opowiedziała o swojej drodze do bogactwa. Prowadząca show “Prince Charming” wyznała, że swego czasu musiała nocować… w toalecie. Aggie, czyli Agnieszka ... Read more »

Demencja i Alzheimer zbierają żniwo w Polsce

Demencja i Alzheimer zbierają żniwo w Polsce Ministerstwo Zdrowia w ramach kampanii „Zostań dłużej na scenie życia” przypomina najważniejsze informacje na temat zaburzeń otępiennych, ich objawów, wagi wczesnego rozpoznania choroby, ... Read more »

RPA. Janusz Waluś zaatakowany nożem. Media: Cios w serce

Janusz Waluś – Polak, który w latach 90. zabił w RPA polityka partii komunistycznej Chrisa Haniego – został zaatakowany nożem przez współwięźnia. W czwartek Waluś miał wyjść na wolność, ponieważ ... Read more »

Intencje mszalne z parafii w Wągrowcu na weekend 25-27 września 2022r.

Intencje mszalne z parafii w Wągrowcu na weekend 25-27 września 2022r. Przejdź do galerii i zobacz intencje mszalne Parafia pw. św. Wojciecha w Wągrowcu Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1 tel. ... Read more »

Drogi prąd. Kiedy najlepiej prasować i odkurzać? W tych godzinach prąd jest tańszy. Tak zmniejszysz rachunki za energię elektryczną

Drogi prąd. Kiedy najlepiej prasować i odkurzać? W tych godzinach prąd jest tańszy. Tak zmniejszysz rachunki za energię elektryczną System elektroenergetyczny – co to jest? System elektroenergetyczny w Polsce to ... Read more »

TYLKO NA PUDELKU: Krzysztof Gojdź broni Jakuba Rzeźniczaka: "W ciężkich chwilach zaszywał się u mnie w domu. Wiem, jak bardzo CIERPIAŁ"

Krzysztof Gojdź ciepło do hejtujących Rzeźniczaka za ślub: Krzysztof Gojdź, który okazał się być przyjacielem Jakuba Rzeźniczaka, stanął w obronie piłkarza krytykowanego za ślub z Pauliną Nowicką. “Nigdy w życiu ... Read more »

Catering świąteczny Trójmiasto. Ile kosztują gotowe dania na Boże Narodzenie? Ceny potraw świątecznych

Catering świąteczny Trójmiasto. Ile kosztują gotowe dania na Boże Narodzenie? Ceny potraw świątecznych Catering świąteczny – czy warto? Korzystanie ze świątecznego cateringu niesie za sobą mnóstwo korzyści. Przygotowanie dwunastu dań ... Read more »

Rusza proces "PiS-owskiego karierowicza". Usłyszał 14 zarzutów, w tym o gwałt na małoletniej

Rusza proces Bartłomieja M. We wrześniu tego roku prokuratura oskarżyła Bartłomieja M. o popełnienie 14 przestępstw przeciwko wolności seksualnej, w tym gwałty na nieletnich Mężczyzna niegdyś związany z PiS nie ... Read more »

Samokontrola u sójek. Ptaki te potrafią przejść test pianki

Samokontrola u sójek. Ptaki te potrafią przejść test pianki Nowe badania pokazały, że sójki zwyczajne potrafią przejść tzw. test pianki, co oznacza, że potrafią powstrzymać się od zjedzenia dostępnych przysmaków, ... Read more »

Awantura w szatni reprezentacji. Mogło się to skończyć rękoczynami

W szatni reprezentacji Belgii doszło do awantury. Trzech piłkarzy starło się ze sobą, a zapobiec rękoczynom miał Romelu Lukaku. Kłótnia ma związek z ostatnim komentarzem Kevina de Bruyne, który stwierdził, ... Read more »

Tak było na biegu Kuyavia Run po torze motocrossowym w Wieńcu pod Mogilnem [zdjęcia, wyniki]

Tak było na biegu Kuyavia Run po torze motocrossowym w Wieńcu pod Mogilnem [zdjęcia, wyniki] Zobacz wideo: Otwarcie zmodernizowanej fontanny w Mogilnie Kuyavia Run w Wieńcu pod Mogilnem Zawodnicy mieli ... Read more »
Breaking thailand news, thai news, thailand news Verified News Story Network