Ukraina przyjęła ustawę o mobilizacji. Znika kluczowy zapis

ukraina przyjęła ustawę o mobilizacji. znika kluczowy zapis

Znika kluczowy zapis ws. mobilizacji

O ustawie mobilizacyjnej w Ukrainie mówiło się od długich miesięcy. Teraz w końcu ją przyjęto, ale usunięta została kluczowa kwestia demobilizacji. – Gdyby nagle Ukraińcy część swoich sił zdemobilizowali, nie jest trudno sobie wyobrazić, co by się stało – komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską ppłk rez. Maciej Korowaj.

Po miesiącach zwłoki i po zgłoszeniu tysięcy poprawek Rada Najwyższa Ukrainy w końcu przyjęła ustawę o mobilizacji, która m.in. określa nowe zasady rekrutacji poborowych. Za ustawą opowiedziało się 283 deputowanych w liczącym 450 miejsc parlamencie.

Deputowani poparli poprawkę komisji ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu, aby wykluczyć z ustawy przepis o demobilizacji żołnierzy po 36 miesiącach służby w czasie wojny z Rosją.

Ustawa wprowadza w życie szereg zmian w obecnym systemie, rozszerzając uprawnienia władz do wydawania wezwań do wojska za pomocą systemu elektronicznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nerwy na 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Nagranie z incydentu przed pomnikiem

Diametralna zmiana i niedobór ludzi w armii

W pierwszych miesiącach inwazji na pełną skalę Siły Zbrojne Ukrainy tworzyły się głównie dzięki ochotnikom. Dziś sytuacja uległa diametralnej zmianie. Armia odczuwa ogromny niedobór ludzi i na różne sposoby stara się ich przyciągnąć do systemu.

– To sprawiedliwe, żeby człowiek wiedział, dokąd się wybiera, za ile i w jakim stopniu będzie przygotowany – mówił przed kilkoma tygodniami prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zobacz także:

“Ukraińcy są cały czas redukowani nieustanną walką”

Dlaczego jednak Ukraińcy rezygnują z demobilizacji? W rozmowie z Wirtualną Polską wyjaśnia to ppłk rez. Maciej Korowaj, analityk specjalizujący w zagadnieniach bezpieczeństwa oraz taktyce i operacji wschodniej wojskowości. Zwraca uwagę na bezpośrednie porównanie sytuacji Ukrainy i Rosji. – Federacja Rosyjska na froncie ma mniej więcej 460 tys. żołnierzy. To są ci żołnierze bezpośrednio zaangażowani w walkach – przypomina.

– Kolejni są w drugiej linii: tworzą zapas i się wymieniają z tymi, którzy są na froncie. Do tego jest jeszcze około 300 tys. poborowych, którzy się szkolą i uczestniczą w działaniach wojennych. Są robione dwa pobory – wiosenny i zimowy, mniej więcej po 150 tys. osób, kiedy szkolą się przez 12 miesięcy. Cała armia liczy ok. 1,2-1,3 mln osób. W związku z tym Rosjanie mają możliwości rotowania sił – wyjaśnia.

Ekspert podkreśla, że “Ukraińcy nie mają tej możliwości”. – Są cały czas redukowani nieustanną walką – wydajną, zrównoważoną, ale która Rosji pozwala zachowywać zdolność bojową, rozwijać się, a jednocześnie nie angażować całych sił w wojnę – dodaje.

Ppłk Korowaj zaznacza, że Rosja nie jest zaangażowana w wojnę całą swoją potęgą, tylko właśnie tymi około 400 tys. walczących.

Zobacz także:

“Ukraińcy tego nie mają”

Jak Rosjanie uzupełniają swoje straty? – Biorą po rocznym szkoleniu 150 tys. żołnierzy. Grupa ta ma możliwość albo pójść do rezerwy, albo pójść podpisać kontrakt i zasilić jednostki tych 400 tys. w drugiej linii, którzy się przygotowują do działań wojennych – wylicza ekspert.

Jak mówi, “jeżeli z jakiegoś powodu ochotnicy, żołnierze kontraktowi nie uzupełnią wszystkich etatów, wtedy są pobierani z rezerwy”. Rozmówca Wirtualnej Polski przypomina także, że cały czas obowiązuje dekret Władimira Putina ws. częściowej mobilizacji.

– Ukraińcy tego nie mają. Mamy cały czas na froncie ludzi, którzy nie są redukowani i nie są odtwarzane zdolności bojowe. Nie ma tych rezerwistów, z których można czerpać. Ukraina nie ma całego systemu, jaki mają Rosjanie – zaznacza ppłk Korowaj.

I dodaje: – Rosjanom zależy, żeby tak było nadal. Dlatego walki nie są przełamujące, ale cały czas degradujące i męczące jednostki ukraińskie. Gdyby więc nagle Ukraińcy część swoich sił zdemobilizowali, to nietrudno sobie wyobrazić, co by się stało.

Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Zobacz także:

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World