3 SORUDA - İran ve Suudi Arabistan anlaşması Suudi Arabistan için ne anlama geliyor?

ABD’yi kendi güvenliğini sağlama konusunda ikna edemeyen ve yerel kaynaklarla güvenliğini sağlamakta başarısız olan Riyad, yüzünü Pekin’e dönmek zorunda kaldı.

3 soruda - i̇ran ve suudi arabistan anlaşması suudi arabistan için ne anlama geliyor?

3 SORUDA – İran ve Suudi Arabistan anlaşması Suudi Arabistan için ne anlama geliyor?

Dr. Necmettin Acar, İran ve Suudi Arabistan arasındaki anlaşmanın genel değerlendirmesini ve Suudi Arabistan için ne anlama geldiğini AA Analiz için kaleme aldı.

  • Mevcut durumda Suudi Arabistan’ın motivasyonu nedir?

Suudi Arabistan ile İran arasındaki diplomatik ilişkiler, 2016 yılında Şii din adamı ve aktivist Nimr el-Nimr’in idamıyla, karşılıklı büyükelçilerin çekilmesiyle tamamen kopmuş durumdaydı. Geçtiğimiz hafta Çin’in arabuluculuğuyla Pekin’de gerçekleşen İran-Suudi uzlaşısı sadece Körfez siyaseti değil küresel siyaset açısından da önemli sonuçlar doğuracaktır.

Öncelikle Riyad yönetimi son dönemde Çin’le kurduğu yakın ilişkiler sayesinde İran’la girdiği varoluşsal rekabette büyük avantajlar elde etti. Genel olarak Çin hem İran’la hem de Suudilerle yakın işbirliği geliştirme konusunda istekli olsa da Riyad’la geliştirilen yakınlık Çin açısından daha değerli. Riyad’ı Çin açısından değerli kılan iki temel unsurdan bahsedebiliriz. Bunlar; Riyad’ın güvenilir ve istikrarlı bir enerji tedarikçisi olmasının Çin’in enerji güvenliğine katkısı ve Çin’in iddia ettiği Doğu Türkistan’daki “ayrılıkçı eğilimler” karşısında Riyad’ın sağladığı ideolojik destektir. Uzun zamandır Irak ve Umman arabuluculuğuyla sürdürülen müzakerelerin Pekin’e taşınması ve burada anlaşmayla sonuçlanması Suudiler açısından iki önemli sonuç doğuracaktır.

Geçtiğimiz yıl Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Riyad’a düzenlediği ihtişamlı ziyaret Çin-Suudi ilişkilerini güçlendirmenin yanında Suudilere Körfez’deki varoluşsal düşmanları olan İran karşısında büyük bir avantaj kazandırdı. Çünkü ekonomik olarak güçlü olsa da yetersiz askeri kabiliyeti sebebiyle Suudilerin bir büyük gücün desteği olmadan İran’la giriştikleri rekabette kazançlı çıkmaları mümkün değildir. Geçen hafta Pekin’de varılan uzlaşıyla Riyad, Çin’i Körfez bölgesindeki ihtilaflarda bir taraf haline getirerek İran karşısında sağlam bir denge kurmuş oldu.

İkinci olarak Suudi Arabistan, bölgede tırmanan gerilimlerin ve vekalet savaşlarının Pekin’de yol açtığı endişelerle Suudilerin endişelerinin örtüşmesini sağlayarak bölgede İran karşısında hissettiği güvensizliği “uluslararasılaştırmayı” başardı. Anlaşma maddeleri arasına tarafların birbirine karşı saldırgan eylemlerden vazgeçeceğinin yazılması, bölgede tırmanan gerilimden enerji güvenliği ve radikalleşme nedeniyle rahatsızlık duyan Çin açısından da önemli bir kazanımdır.

  • Suudi Arabistan için bu anlaşmanın sonuçları nelerdir?

Riyad yönetimi 2006 yılındaki İsrail-Hizbullah savaşından bugüne kadar İran’la yoğun bir vekalet savaşına girdi ve genişleyen İran nüfuzunu dengelemek için yoğun çaba sarf ediyor. Bölgede İran’ı büyük bir gücün aktif desteği olmadan sınırlayamayan Riyad, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Körfez güvenlik mimarisi için sağladığı fiili güvenlik garantilerinde yaşanan azalmayla ciddi bir yalnızlığa düştü. İran’ı dengelemek için geniş bir coğrafyada vekalet savaşları sürdürmek zorunda kalan ve verimli ekonomik kaynaklarının büyük bir bölümünü savunma sanayine akıtmak zorunda kalan Riyad, bu politika sebebiyle ekonomiyi petrole bağımlılıktan kurtarmak ve dinamik bir ekonomi oluşturmak için geliştirildiği “Vizyon 2030” hedeflerinden oldukça uzaklaştı. Eğer İran’la yaşanan gerilimde anlamlı bir azalma yaşanırsa Riyad’ın ekonomik hedeflerini yakalaması kolaylaşacaktır. İran’ın bölgede dengelendiği bir siyasal atmosferi sağlayan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ülke siyasetindeki profilinin güçleneceğini ve Suudi tahtına giden yolunun daha da kolaylaşacağını varsayabiliriz. Ülkenin en köklü sorununa çözüm üretebilmiş olmak Veliaht Prens’i iç siyasette daha da güçlendirecektir.

Pekin’de gerçekleşen Suudi Arabistan-İran uzlaşısının en önemli uluslararası sonucu ABD’nin bölge güvenlik mimarisinde yaşadığı güç kaybıdır. Uzun yıllardır Çin, bölgeye yaptığı yatırımlar sebebiyle bölgede Batılı aktörleri geçerek bölgenin en büyük yatırımcısı oldu. Çin’in uzlaşmaya arabuluculuk yapması, ekonomik alana ilaveten diplomatik olarak da bölgedeki nüfuzunun arttığını gösteriyor. Pekin’de gerçekleşen uzlaşı, Körfez’de askeri üstünlük ABD’nin elinde olmasına rağmen, hem diplomatik hem de ekonomik alanda Pekin’in rakipsiz olduğunu gösteriyor.

  • Muhtemel gelecek senaryoları nelerdir?

2003 yılında ABD’nin Suudilerin muhalefetine rağmen Irak’ı işgali, 2010’lu yıllardan itibaren Irak’ı İran nüfuzuna terk etmesi ve Arap Baharı sürecinde ABD’nin Suudi güvenlik hassasiyetlerini önemsemeyen dış politikası, ABD-Suudi hattında ciddi bir krize ve güvensizliğe yol açtı. Riyad’ın perspektifinden bakıldığında, ABD 2. Dünya Savaşı sonrası dönemde Riyad’a taahhüt ettiği fiili güvenlik garantilerini sağlama konusunda son dönemde ciddi bir isteksizlik sergiliyor. Bu durum Riyad’da ciddi bir güvensizlik algısına yol açıyor.

Son on yılda Riyad bu güvensizlik algısıyla baş edebilmek için büyük çaba sarf etti. Temelde Riyad’ın iki strateji uyguladığını söyleyebiliriz; ABD’yi yeniden Körfez güvenlik mimarisinin başat aktörü olmaya ikna etmek ve kendi milli savunma sanayisini inşa ederek kendi kaynaklarıyla tehditlere karşı koymak. Son on yılda yaşadığımız gelişmeler ABD’nin bölge güvenlik mimarisindeki rolünü güçlendirme konusunda ikna edilemediğini ve Suudi güvenlik sektörünün ülkeyi savunma konusunda son derece yetersiz olduğunu ortaya koydu.

ABD’yi kendi güvenliğini sağlama konusunda ikna edemeyen ve yerel kaynaklarla güvenliğini sağlamakta başarısız olan Riyad, yüzünü Pekin’e dönmek zorunda kaldı. Yakın gelecekte Çin-Suudi ilişkilerinde, ABD’nin itirazlarına rağmen, bir derinleşmeye şahit olacağımız kesin. Ekonomi ve diplomasi alanında derinleşen ilişkilerin güvenlik alanına taşınması olası. Geçtiğimiz aylarda Riyad’ın Çin’in yardımıyla balistik füze sistemleri geliştirdiği basına sızmıştı. Benzer gelişmelerin artacağını varsayabiliriz. Çin askeri unsurlarının Çin’in çıkarlarını takip ettiği bilinen bir gerçektir.

19. yüzyılın başlarından 2. Dünya Savaşı’na kadar İngiltere’nin başat aktörü olduğu Körfez bölgesi güvenlik mimarisinde 2. Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar ABD başat aktör rolü oynadı. Şimdi herkesin kafasındaki soru yakın gelecekte Çin’in bölge güvenlik mimarisinin başat aktör olup olmayacağıdır. Yaşanan gelişmeler Çin’in bölgeye dönük ilgisinin gittikçe arttığını ve ABD’nin bölgeye azalan ilgisiyle oluşan boşluğu Pekin yönetiminin doldurmakta tereddüt etmediğini gösteriyor.

[Dr. Necmettin Acar, Mardin Artuklu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü başkanıdır.]

*Makalelerdeki fikirler yazarına aittir ve Anadolu Ajansının editöryal politikasını yansıtmayabilir.

News Related

OTHER NEWS

Karaman’da 2 gündür kayıp olarak aranan şahıs evine döndü

KERİM TAŞARDI EVİNE DÖNDÜ Karaman’da 2 gündür kayıp olarak aranan zihinsel engelli 26 yaşındaki gencin, evine dönmesi üzerine arama-kurtarma çalışmaları sonlandırıldı. Edinilen bilgiye göre, Karaman’ın Sarıveliler ilçesine bağlı Dumlugöze köyünde ... Read more »

Yine aynı bahane

3 aylık hamile Hazal Alpyörük’ü, 97 bıçak darbesiyle öldüren Kadir Meşe, ikinci duruşmada pişmanlık duyduğunu iddia ederek, “Hâkim Bey, Hazal’ı namusum ve şerefim için öldürdüm. Siz nasıl uygun görürseniz o ... Read more »

Apple, 'Siri'de değişikliğe gidiyor

Apple, ‘Siri’de değişikliğe gidiyor ABD merkezli teknoloji firması Apple’ın başta iPhone’lar olmak üzere tüm akıllı cihazlarında kullanılan sesli asistanı Siri ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Apple’ın, Siri özelinde ... Read more »

Cami avlusunda buluştuğu arkadaşı tarafından öldürüldü

Bursa’da Utku Sezek (17), cami avlusunda buluştuğu arkadaşı Samet Ç. (17) tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Yıldırım ilçesi 152 Evler Mahallesi Çınar Sokak’taki Mehmet Akif Ersoy Camisi’nin avlusunda dün akşam saatlerinde ... Read more »

Galatasaray'da 23. şampiyonluk için hatıra parası basıldı

Galatasaray’ın Süper Lig’de kazandığı 23. şampiyonluğun anısına hatıra parası basıldı. Nef Stadyumu’nda düzenlenen hatıra paralarının basın toplantısına, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, eski başkan Adnan Polat, teknik direktör Okan Buruk ... Read more »

6 yaşında evlendirme davası: Yarın karar bekleniyor

6 yaşında evlendirme davası: Yarın karar bekleniyor 6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesiyle ilgili Kadir İstekli, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel’in yargılandığı davada yarın karar çıkması bekleniyor. Hiranur Vakfı ... Read more »

Kocaeli'nde akrabalar arasındaki kavgada silahlar konuştu: Hamile kadın hayatını kaybetti

Kocaeli’nde akrabalar arasında çıkan kavgada kurşunların hedefi olan 3,5 aylık hamile kadın hayatını kaybederken, 9 yaşındaki bir çocuk ise yaralandı. Polis kaçan şahsı yakalamak için çalışma başlattı. Olay, Kandıra ilçesi ... Read more »

İsveç’te terör örgütü destekçileri yeni terör yasasını protesto etti

İSVEÇ’TE TERÖR ÖRGÜTÜ DESTEKÇİLERİ YENİ TERÖR YASASINI PROTESTO ETTİ İsveç’te terör örgütü PKK/YPG destekçileri, İsveç’te 1 Haziran’da yürürlüğe giren yeni terör yasasını protesto ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhine slogan ... Read more »

Japonya ve Güney Kore arasında 3 yıl sonra bir ilk

Japonya ile Güney Kore savunma bakanları, 3 yıldır ilk kez bir araya geldi ve Kuzey Kore’nin füze denemelerine karşı savunma işbirliğini güçlendirme kararı aldı. Japonya ve Güney Kore arasında 3 ... Read more »

Nicolo Zanilo: Okan Buruk'la fikrim aynı

Galatasaray’ın İtalyan futbolcusu Nicolo Zaniolo, Fenerbahçe maçında attığı gollerle ilk kez derbide gol sevinci yaşadı. Sarı-lacivertlilere 2 gol atan Zaniolo, ligde gol sayısını da 5’e yükseltti. Galatasaray’ın İtalyan futbolcusu Nicolo ... Read more »

Silahlı kavgada ortalık savaş alanına döndü! Çok sayıda polis yaralı

Konyanın Ereğli ilçesinde bir iş yerinde çıkan kavgadan silahlar konuştu. 4 kişi silahla vurulurken, ihbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri de kavganın ortasında kaldı. Kavgayı ayırmaya çalışan 7 polis ... Read more »

Şampiyon Galatasaray kupasını aldı

SPOR TOTO SÜPER LİG ŞAMPİYONU GALATASARAY, NEF STADYUMU’NDA DÜZENLENEN TÖRENLE KUPASINI ALDI. Spor Toto Süper Lig şampiyonu Galatasaray, Nef Stadyumu’nda düzenlenen törenle kupasını aldı. Galatasaray, Spor Toto Süper Lig’in 37. ... Read more »

Kastamonu’da sel tehlikesi: İnebolu ilçesi boşaltılıyor

KASTAMONU’NUN İNEBOLU İLÇE MERKEZİNDEN GEÇEN SÖKE ÇAYI’NDA SU SEVİYESİNİN YÜKSELMESİYLE ÇAYIN ETRAFINDA BULUNAN BODRUM VE GİRİŞ KATTA OTURANLAR İLE ARAÇLARIN TAHLİYESİNE BAŞLANDI. Kastamonu’nun İnebolu ilçe merkezinden geçen Söke Çayı’nda su ... Read more »

Dev derbide ilk 11'ler belli oldu

Galatasaray bu akşam Fenerbahçe’yi ağırlayacak. İki takım için de ligin son maçı olacak derbide ilk 11’ler netleşti.   Galatasaray ile Fenerbahçe bu akşam NEF Stadı’nda kozlarını paylaşacak. Galatasaray şampiyonluğunu taçlandırmak; ... Read more »

Fenerbahçe Teknik Direktörü Jorge Jesus: Kazanmak için oynayacağız

Süper Lig’in 37. haftasında şampiyon Galatasaray sahasında Fenerbahçe’yi konuk edecek. Dev maça dakikalar kala Sarı-Lacivertliler’in teknik direktörü Jorge Jesus açıklamalarda bulundu. ‘Bu şekilde ligi bitiriyoruz’ Kazanmak istediklerini dile getiren Portekizli ... Read more »

Macaristan Başbakanı Orban, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin törenine ilişkin paylaşımda bulundu

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, yemin törenine katıldığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Rusya-Ukrayna savaşına yönelik barışçıl yaklaşımından ötürü övgülerde bulundu. Macaristan Başbakanı Orban, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin törenine ilişkin paylaşımda bulundu BUDAPEŞTE ... Read more »

Bodrumspor, son dakikalarda bulduğu gollerle Eyüpspor'u eledi ve finale yükseldi

Bodrumspor, son dakikalarda bulduğu gollerle Eyüpspor’u eledi ve finale yükseldi Spor Toto 1. Lig play-off yarı final karşılaşmasında Bodrumspor ile Eyüpspor karşı karşıya geldi. Bodrumspor, 90. dakikaya kadar geride olduğu ... Read more »

Mauro Icardi Galatasaray'da tarihe geçti

Mauro Icardi Galatasaray’da tarihe geçti Süper Lig’in 37. haftasında kendi sahasında Fenerbahçe’yi 3-0 mağlup eden Galatasaray’da Arjantinli golcü Mauro Icardi tarihe adını yazdırdı. Spor Toto Süper Lig’in 37. haftasında Fenerbahçe’yi ... Read more »

1. Lig play-off maçlarının hakemleri belli oldu

1. Lig play-off maçlarının hakemleri belli oldu Spor Toto 1. Lig Play-Off 1. Tur karşılaşmalarında düdük çalacak hakemler açıklandı. Spor toto 1. Lig’de Spor Toto 1. Lig Play-Off 1. Tur ... Read more »

Küçük esnaf çırak bulmakta zorlanıyor

TIRAŞ YAPAN METİN YILMAZ Eskişehirli zanaatkârlar, artık çırak bulmakta zorlandıklarını ve gençlerin zanaata dayalı mesleklere ilgi göstermediğini söyledi. Zanaat, sermayeden çok nitelikli emeğe dayalı olan, el becerisi ve ustalık gerektiren ... Read more »

Bakanlıktan oto bayilerine ceza

Bakanlıktan oto bayilerine ceza Bakanlıktan oto bayilerine ceza Ticaret Bakanlığından yapılan açıklama şöyle: “İşletmelerin piyasada darlık yaratıcı ve tüketicilerin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetleri, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda ... Read more »

Aynı kişi hakkında 12 ay arayla iki ölüm paylaşımı

Aynı kişi hakkında 12 ay arayla iki ölüm paylaşımı Burak Özdemir, 12 ay arayla aynı kişi hakkında vefat paylaşımı yapmasının nedeni anlaşılamadı. Burak Özdemir, 15 Mayıs 2022de yaptığı videolu paylaşımla ... Read more »

40 bin aşiret mensubuna Suriye'ye dönün çağrısı

Suriye’nin önde gelen aşiretlerinden Beni Said Aşireti, Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan on binlerce aşiret mensubunun topraklarına geri dönmesi için çağrıda bulundu. Türkiye’den gelen STK’lerin desteğiyle inşa edilen konutların bir ... Read more »

Türkiye’nin 20 ilinden 551 plaj, Mavi Bayrak ödülü aldı

Türkiye’nin 20 ilinden 551 plaj, Mavi Bayrak ödülü aldı Türkiye’de, temiz denizlerin göstergesi olarak kabul edilen mavi bayrağa sahip plajların sayısı yükselmeye devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ... Read more »

DHA, "domuz bağı cinayeti" haberini revize etti: Ayakları ve ağzı ayrı iple bağlanarak öldürülmüş

DHA, “domuz bağı cinayeti” haberini revize etti: Ayakları ve ağzı ayrı iple bağlanarak öldürülmüş Demirören Haber Ajansı, “domuz bağı”yla öldürülen bir erkek cesedinin bulunduğuna yönelik servis ettiği haberi, “Esenler’de cinayet” ... Read more »

Derince İmaret Cami estetik görünüme kavuşturuldu

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ZAMANLA YIPRANARAK SU AKITAN DERİNCE İMARET CAMİ’NİN KUBBELERİNİ GOFRAJLI ALÜMİNYUM KAPLAMA İLE SAĞLAMLAŞTIRILARAK GÜZEL BİR GÖRÜNÜME KAVUŞTURDU. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, zamanla yıpranarak su akıtan Derince İmaret ... Read more »

Mezbahadan kaçan dana emlakçıda yakayı ele verdi

Mezbahadan kaçan dana emlakçıda yakayı ele verdi Kırklareli’nde mezbehadan kaçan dana emlakçı dükkanında yakalandı. Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde kesilmek üzere mezbehaya götürülen dana, sahibinin elinde kurtularak kaçmaya başladı. Dana ve mezbeha ... Read more »

Kurbanlık fiyatları 2023: Büyükbaş ve küçükbaş kurban bu yıl ne kadar? Kurbanlık dana, tosun, koç ve koyun fiyatları bu sene kaç lira?

Kurbanlık fiyatları 2023: Büyükbaş ve küçükbaş kurban bu yıl ne kadar? Kurbanlık dana, tosun, koç ve koyun fiyatları bu sene kaç lira? Kurbanlık fiyatları 2023 yılında cepleri yakacak gibi duruyor… ... Read more »

Galatasaray'da 'kötü kokular': Muslera'nın parfüm krizi uçağı karıştırdı

Galatasaray’da ‘kötü kokular’: Muslera’nın parfüm krizi uçağı karıştırdı Galatasaray’ın kaptanı Fernando Muslera ile ilgili çarpıcı bir iddia var. İddiaya göre takım uçağında parfümü kaybolan Muslera, ortalığı birbirine kattı. Galatasaray’ın İstanbul ... Read more »

Ücretsiz Seyahat Desteği’ne yüzde 50 zam yapıldı

ÜLKE GENELİNDE 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR İÇİN 2014 YILINDA HAYATA GEÇİRİLEN ÜCRETSİZ SEYAHAT DESTEĞİ ÖDEMELERİNE YÜZDE 50 ZAM YAPILDI. Ülke genelinde 65 yaş üstü vatandaşlar için 2014 yılında hayata geçirilen ... Read more »
Kênh kiến thức kỹ năng, phát triển bản thân, hướng nghiệp, blog nhân sự