Dlaczego z wiekiem stajemy się coraz niżsi? "Wskaźnik innych prawdziwych przyczyn"

Dlaczego z wiekiem stajemy się coraz niżsi?

Ludzie na starość się “kurczą”, a cały proces zaczyna się już po 40. roku życia. Najnowsze badania szwedzkich i duńskich naukowców sugerują, że osoby, które najszybciej maleją, są bardziej narażone na przedwczesną śmierć. Omawiamy to ciekawe zjawisko.

  • Im człowiek starszy, tym mniejszy. Osoby w podeszłym wieku mogą zmaleć od 4 do 6 cm
  • Badania wykazały, że obniżony wzrost może wiązać się z wyższym ryzykiem występowania chorób sercowo-naczyniowych
  • Utrata każdego centymetra wzrostu wiązała się z większym ryzykiem śmierci o 14-21 proc.
  • Wysoka aktywność fizyczna jest prawdopodobnie powiązana ze zmniejszoną utratą wzrostu, co wpływa na wydłużenie życia
  • Więcej artykułów znajdziesz na głównej stronie Onet.pl

Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu twierdzą, że utrata wzrostu wśród kobiet w średnim wieku, wydaje się powiązana z większym ryzykiem śmierci, w tym główne z powodu chorób układu krążenia. Swoje odkrycia naukowcy opisali w czasopiśmie “BMJ Open”. W badaniu wzięło udział 2 tys. 406 Szwedek i Dunek urodzonych w latach 1908-1952. “Utrata wzrostu prawdopodobnie nie jest czynnikiem ryzyka sama w sobie, ale raczej wskaźnikiem innych prawdziwych przyczyn” – tłumaczy współautorka badania, dr Sofia Klingberg.

Dlaczego “kurczymy się” z wiekiem?

Może trudno w to uwierzyć, ale kiedy wstajemy rano, jesteśmy nawet o jeden centymetr wyżsi niż wieczorem. Istnieje na to dobre wytłumaczenie. Kręgosłup człowieka składa się z kręgów: siedmiu kręgów szyjnych, dwunastu piersiowych i pięciu lędźwiowych. Między kręgami tkwią poduszeczki. Są to krążki międzykręgowe, czyli dyski. To one chronią kręgi i działają jak swego rodzaju amortyzatory. Dzięki nim kości nie trą jedna o drugą. Rano poduszeczki te są pełne wody i pękate, ale gdy tylko wstaniemy, zaczyna oddziaływać siła ciążenia i poduszeczki ulegają zgniataniu. Część płynu jest z nich wypychana, przez co się spłaszczają, a my automatycznie się zmniejszamy. W ciągu dnia dyski mogą stracić do jednej dziewiątej swojej zawartości. Nocą krążki międzykręgowe ponownie napełniają się wodą i płynem i znów pęcznieją. W ten sposób nasze ciało się regeneruje.

Im organizm starszy, poduszeczki między kręgami wysychają bardziej i nie odnawiają się już tak szybko. Z tego powodu osoby w podeszłym wieku mogą zmaleć od 4 do 6 cm. Cały ten proces rozpoczyna się już po 40. roku życia. Do zmniejszania przyczynia się też ogólne osłabienie włókien mięśniowych oraz deformacja kręgosłupa.

Intrygujące badania

Naukowcy z Uniwersytetów w Göteborgu i Kopenhadze przez wiele lat badali związek pomiędzy utratą wzrostu a ryzykiem występowania chorób układu krążenia. Pierwszych pomiarów wzrostu dokonano na początku badań, kiedy średni wiek Szwedek i Dunek wynosił odpowiednio 47 i 44 lata. Kolejny raz zmierzono wzrost tych samych kobiet po 10-13 latach. Od tego momentu przez kolejne 17-19 lat zmarło 625 uczestniczek, z czego 157 z powodu chorób układu krążenia, a 37 z powodu udaru. Zespół zaobserwował również, że ogólnie kobiety straciły średnio 0,8 cm wzrostu w ciągu około 11 lat.

Udało się dokładnie określić związek “kurczenia” ze śmiertelnością. Utrata każdego centymetra wiązała się z większym ryzykiem śmierci o 14 proc. u Szwedek i o 21 proc. u Dunek. Naukowcy uwzględnili też inne czynniki – wagę, palenie papierosów, aktywność fizyczną, spożycie alkoholu czy poziom wykształcenia.

Aktywność fizyczna zmniejsza utratę wzrostu

Zespół naukowców w toku badań odkrył też, że kobiety, które w czasie wolnym regularnie podejmowały aktywność fizyczną o dużej intensywności, wykazywały mniejszą utratę wzrostu niż te, które ćwiczyły sporadycznie. “Wysoka aktywność fizyczna jest prawdopodobnie powiązana ze zmniejszoną utratą wzrostu, zarówno poprzez zmniejszenie utraty masy kostnej związanej z wiekiem, jak i poprzez zwiększoną siłę mięśni i bardziej wyprostowaną postawę” – tłumaczy doktor Klingberg, jednocześnie dodając, że związek między utratą wzrostu a ryzykiem śmierci utrzymuje się nawet po uwzględnieniu ćwiczeń.

Autorzy publikacji podkreślają, że monitorowanie utraty wzrostu powinno być powszechną praktyką przy określaniu ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i warto zwracać na to uwagę.

Źródła:

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World