17-latek za kierownicą samochodu ciężarowego. Wszystko do tego zmierza

17-latek za kierownicą samochodu ciężarowego. wszystko do tego zmierza

kierowca chevroleta

W Strasburgu odbywa się posiedzenie Parlamentu Europejskiego. Wczoraj posłowie przyjęli projekt przepisów dotyczących praw jazdy w krajach UE. Oto najważniejsze postanowienia. Chodzi o prawo jazdy na samochody osobowe i ciężarowe.

Co nowego w obszarze uprawnień do prowadzenia pojazdów? Wiele nowości dotyczy młodych kierowców. Pracuje nad nimi Parlament Europejski.

Prawo jazdy dla 17-latków, również na samochody ciężarowe

Parlament Europejski uznał, że 17-latkowie powinni kwalifikować się do uzyskania prawa jazdy na samochody osobowe lub ciężarowe, jeśli towarzyszy im doświadczony kierowca. Tłem dla wprowadzenia tego przepisu nie jest umożliwienie młodym gniewnym upalanie starych BMW przed 18-stką. Chodzi o złagodzenie niedoboru kierowców zawodowych. W tym celu posłowie zgodzili się również umożliwić 18-latkom uzyskanie prawa jazdy na prowadzenie ciężarówek lub autobusów z maksymalnie 16 pasażerami, pod warunkiem, że mają certyfikat kompetencji zawodowych.

Cyfrowe prawo jazdy

Dla Polaków poruszających się jedynie po terenie ojczyzny cyfrowe prawo jazdy to nic nowego – znajduje się w aplikacji Mój Obywatel. Niestety uprawnienia Polaków pokazywane na ekranie telefonu nie są obecnie honorowane poza granicami Polski. Teraz ma się to zmienić. Wygodna cyfrowa forma będzie obowiązywała w całej Wspólnocie. Chodzi o wsparcie i ujednolicenie rynku UE. W tym celu posłowie opowiadają się za wprowadzeniem cyfrowego prawa jazdy, dostępnego w telefonie komórkowym. Taki dokument będzie w pełni równoważny fizycznemu prawu jazdy. Zakładam, że aplikacja służąca do jego okazywania będzie obsługiwać różne języki, a więc skończą się problemy z tłumaczeniem uprawnień.

Propozycje poprawy bezpieczeństwa

W tym obszarze padają bardzo enigmatyczne sformułowania. Na przykład niedoświadczonych kierowców miałby czekać conajmniej dwuletni okres próbny. Co to znaczy? Świeżo upieczeni kierowcy podlegaliby pewnym ograniczeniom. Wśród nich pojawiły się propozycje, aby były to bardziej rygorystyczne limity alkoholu podczas jazdy oraz surowsze kary za niebezpieczną jazdę.

Nowe zadania podczas egzaminu na prawo jazdy

Europarlamentarzyści proponują nowelizację egzaminów na prawo jazdy. Wśród proponowanych zadań koniecznych do wykonania miałyby się pojawić testy na jazdę w śniegu oraz na śliskiej nawierzchni. Nie wiem jak, ale posłowie chcieliby, żeby egzaminatorzy sprawdzali bezpieczne korzystanie z telefonu podczas jazdy, świadomość martwego pola oraz zapewnienie bezpiecznego otwierania drzwi na postoju. Posłowie sugerują, że wymagane są zmiany z naciskiem na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Wśród nich są piesi, dzieci, rowerzyści i użytkownicy hulajnóg elektrycznych.

Ważność prawa jazdy oraz ocena stanu zdrowia

Głosujący w Europarlamencie zgodzili się, że uprawnienia powinny być ważne przez co najmniej 15 lat dla motocykli, samochodów oraz pięć lat dla ciężarówek i autobusów.

Ciekawostką jest, że posłowie nie popierają skrócenia ważności praw jazdy dla osób starszych. UE przyznaje, że starsi ludzie mogą być zagrożeniem, ale mają sami rezygnować z jeżdżenia samochodem, ponieważ wprowadzanie ograniczeń jest niepoprawne politycznie. Tak zostało to sformułowane:

Posłowie nie popierają skrócenia ważności praw jazdy dla osób starszych – jak proponuje Komisja – aby uniknąć dyskryminacji i zapewnić im prawo do swobodnego przemieszczania się oraz uczestnictwa w życiu gospodarczym i społecznym. Posłowie zgodzili się, by kierowcy sami oceniali swoją zdolność do prowadzenia pojazdów podczas wydawania i odnawiania prawa jazdy, pozwalając krajom UE zdecydować, czy samoocena powinna zostać zastąpiona badaniem lekarskim z minimalnym zestawem kontroli m.in. wzroku i układu krążenia kierowców. Posłowie chcą jednak, aby rządy UE włożyły więcej wysiłku w podnoszenie świadomości społecznej na temat sygnałów psychicznych i fizycznych, które mogą stanowić zagrożenie podczas prowadzenia pojazdu

Proponowane zmiany są w fazie projektu. Został on przyjęty 28 lutego 2024 roku 339 głosami za, 240 głosami przeciw, przy 37 posłach wstrzymujących się i to narazie tyle. Nowy Parlament zostanie wybrany 6-9 czerwca 2024 roku i to on będzie kontynuował pracę nad przepisami.

Źródło: Parlament Europejski

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World