Protesty rolników w środę 24 stycznia 2024 odbędą się w całej Polsce. Mapa strajków na drogach i postulaty producentów rolnych

Na mapie środowego protestu rolników zaznaczono już ponad 130 miejsc w całej Polsce, gdzie planowane są akcje protestacyjne. Rolnicy wyjadą ciągnikami na ulice z dwoma głównymi postulatami. Jeden dotyczy napływu towarów z Ukrainy, drugi ograniczeń w produkcji rolnej, które wynikają ze strategii Zielonego Ładu. Sprawdź na mapie, gdzie będzie można spotkać rolników 24 stycznia.

protesty rolników w środę 24 stycznia 2024 odbędą się w całej polsce. mapa strajków na drogach i postulaty producentów rolnych

Protesty rolników w środę 24 stycznia 2024 odbędą się w całej Polsce. Mapa strajków na drogach i postulaty producentów rolnych

Gdzie będą protestować rolnicy 24 stycznia?

Rolnicy z województwa opolskiego przekazują, że w najbliższą środę 24 stycznia odbędzie się strajk przejazdowy rolników na 11 powiatach w całym województwie. – Na obecną chwilę na 14 trasach mamy potwierdzone 1047 traktorów, które wezmą udział w strajku. Zostały również zgłoszone 2 zgromadzenia – podali producenci rolni z Agrounii z Opolszczyzny w niedzielę wieczorem.

A to tylko jeden z regionów, na terenie którego planowane są przejazdy ciągników. Mapa protestów, w których będzie brała udział m.in. Solidarność Rolników Indywidualnych, ma już ponad 130 oznaczeń miejsc, w których mają pojawić się producenci rolni. Protesty zgodnie z założeniami potrwają w środę od godziny 12 do 14.

Dlaczego rolnicy protestują na początku 2024 roku?

– Jest to protest, który ma na celu wywrzeć presję na Komisję Europejską, aby zmieniła podejście do niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej – wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, który w imieniu zarządu poparł ogłoszony przez Solidarność RI protest.

Dalej wyjaśnia, że rolnicy domagają się również zmiany strategii Zielonego Ładu, która prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej w Europie poprzez nakładanie dodatkowych wymagań środowiskowych. – W związku z sytuacją trwającej wojny na Ukrainie zwiększają się również bardzo koszty produkcji.

Prezes zarządu KRIR dodaje, że realizacja przyjętego kierunku zmian polityki rolnej i środowiskowej doprowadzi w efekcie do likwidacji wielu gospodarstw rodzinnych i pogorszenia się sytuacji rolników.

Wielkopolska Izba Rolnicza wyjaśnia, z czego wynika aktualna sytuacja na wsi i to nie tylko polskiej, ponieważ protestują także rolnicy w innych częściach Europy, m.in. w Niemczech czy na Litwie:

– Sytuacja ekonomiczna w rolnictwie, już od roku czasu jest zła i nie bardzo widać perspektyw jej poprawy. Wynika to z wielu czynników, takich jak:

  • gwałtowny wzrost kosztów produkcji przy spadających cenach skupu,
  • napływ towarów rolnych z Ukrainy oraz krajów, z którymi UE zawiera umowy o wolnym handlu, np. Mercosur,
  • fatalna, nowa Wspólna Polityka Rolna, stawiająca na cele klimatyczne, z pominięciem kwestii bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców Europy i całego Globu,
  • niszcząca presja cenowa handlowych sieci detalicznych.

Postulaty protestujących rolników. Co powinno się zmienić?

Główne postulaty, które otrzymaliśmy od organizatorów, są dwa. Pierwszy z nich brzmi: Stop dla niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i innych krajów pozaunijnych niestosujących norm UE! Drugi zaś: Żądamy rewizji Wspólnej Polityki Rolnej. WPR powinna być spójną polityką regionów uwzględniającą specyfikę rolnictwa na danym terenie.

Postulaty rozbito na dokładniejsze oczekiwania, m.in. żądania:

  • przygotowania strategii akcesyjnej Ukrainy do Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa z podziałem na sektory!
  • odejścia od pomysłów ograniczania lub zakazywania chowu i hodowli zwierząt w Polsce. Nie zgadzamy się na delegalizowanie sektorów, których działanie jest legalne na poziomie UE,
  • rozdysponowania wśród rodzinnych gospodarstw rolnych ziemi powracającej do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa z tzw. trzydziestek,
  • zmiany terminu możliwości stosowania nawozów azotowych z 1 marca na 1 lutego,
  • sprzedaży za pośrednictwem Krajowej Grupy Spożywczej, w formie komisu, nawozów z polskich zakładów chemicznych.
  • deklaracji utrzymania dopłat do paliwa rolniczego na poziomie 2 złotych,
  • wsparcia gospodarstw rolnych, ogrodniczych oraz sadowniczych w związku z drastycznym wzrostem kosztów energii spowodowanych wojną na Ukrainie,
  • rozwoju infrastruktury elektro-energetycznej na obszarach wiejskich. Rozwój OZE, biogazowni nie będzie możliwy bez odpowiedniej ilości przyłączy i odpowiednich regulacji prawnych,
  • rozwoju Krajowej Grupy Spożywczej (krajowych gestorów) w formule współpracy państwa i rolników,
  • przepisów ułatwiających sprzedaż bezpośrednio od rolników oraz lokalnych przetwórców w sieciach handlowych,
  • uregulowania kwestii odszkodowań z tytułu strat w uprawach wyrządzanych przez gatunki prawnie chronione oraz weryfikacji list gatunków chronionych.
News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World